ESTÜ'den Haberler

ESTÜ’nün Mobil Şarj İstasyonu Projesi EVbee, Proje Tabanlı Staj Programıyla ESTÜ Mühendislik Öğrencilerini Bekliyor

ESTÜ’nün Mobil Şarj İstasyonu Projesi EVbee, Proje Tabanlı Staj Programıyla ESTÜ Mühendislik Öğrencilerini Bekliyor

Elektrikli araç sahipleri için yerinde hızlı şarj imkanı sunan, Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Ozan Çelik’in kurucusu olduğu mobil şarj istasyon ağı EVbee, proje tabanlı staj programı sayesinde öğrencilere staj imkanı sunacak. 27 Haziran 2022 Pazartesi günü Rektörlük Senato Salonu’nda imzalanan protokol kapsamında mobil şarj istasyonu araçlarının prototip üretimi aşamasında ESTÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerinden öğrencilere proje tabanlı staj programıyla staj imkanı sunacak olup çalışılacak alanlarla ilgili başvuru sürecini başlattı. Ülkemizde yatırımcılardan ve ilgili paydaş ve kurum/kuruluşlardan büyük ilgi gören EVbee girişimi demo süreçlerini ESTÜ ev sahipliğinde ve ETGB ATAP bünyesinde gerçekleştirecek.

EVbee, Türkiye Yatırımcı Rekoru Kırdı

Elektrikli araç sahipleri için yerinde hızlı şarj imkanı sunan, Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Ozan Çelik’in kurucusu olduğu mobil şarj istasyon ağı EVbee, Mayıs ayı şirket paylarının %15’inin arzıyla çıktığı paya dayalı kitle fonlaması turunu rekorla tamamladı. Türkiye kitle fonlama sisteminde 2.440 yatırımcıya ulaşarak en fazla yatırımcısı olan girişim ünvanını kazanan EVbee, aynı zamanda 7.900.260 TL finansman elde ederek sistemdeki ikinci en büyük fon tutarının sahibi oldu. 

2022 yılı Mayıs ayında SPK onaylı kitle fonlama platformu fonbulucu üzerinden yatırım turuna çıkan mobil şarj istasyonu projesi EVbee, turu hedefinin üzerinde kapattı. Elektrikli araç sahiplerinin şarj istasyonu arama, bulduğu istasyona giderken araç enerjisini tüketme ve araç bataryaları şarj olana dek aracın yakınında beklemek zorunda olma gibi problemlerine son vermek üzere geliştirilen proje, bir ay içinde 2.440 yatırımcıdan 7.900.260 TL fon toplayarak hem yatırımcı rekoru kırdı hem de Türkiye kitle fonlama sistemdeki ikinci en büyük fon tutarının sahibi oldu. 

AR-GE süreçlerini tamamlamış, ticarileşmeye hazır bir girişim olan EVbee; elde ettiği finansmanla mobil hızlı şarj ünitesinin imalatını tamamlayacak ve tedarikçi yerli firmaların partner konumuna getirilmesini sağlayacak. Ardından üretilen araç, batarya dolum merkezi ve yazılım ile projenin  demosunu oluşturacak sistem ile yurt içi ve yurt dışı tanıtımını yaparak kendi öz kaynakları ile oluşturacağı filoların yanı sıra franchise yöntemi ile şubeleşme yoluna gidecek. Bu yatırım turunda girişim şirketine yatırım yaparak pay hisse sahibi alan yatırımcılar, ilk iki yılının sonunda Seri-A yatırım turuna çıkma potansiyeline sahip olan EVbee’nin yeni yatırım alması ve/veya kısmi exit durumlarında, oransal olarak satışa katılma hakkına da sahip olacak.

EVbee elektrik ihtiyacı duyulan her durumda kullanılabiliyor

Elektrikli araç şarjı konusunda elektrikli araç sahiplerinin menzil kaygısına çözüm niteliğinde ortaya çıkmış olan EVbee, mobil bir elektrikli araç hızlı şarj hizmetidir. Mobil şarj aracı, üzerinde kurulu gücü 3-10 kW’a ulaşabilen katlanabilir güneş panelleri taşırken, kasasında kablosuz güç aktarımı (wireless charging) ile doldurulabilen batarya üniteleri, DC ve AC şarj üniteleri ve enerji dönüşümü için gerekli ekipmanları (invertör, dağıtım panosu, batarya yönetim sistemi, vs.) taşıyor olacaktır. EVbee aracının tipine göre bu kablosuz güç aktarımı (wireless charging) ile doldurulabilen batarya ünitelerinin kapasitesi 70-200 kWh aralığında değişecektir. Sistem, lityum tabanlı batarya üniteleri boşaldığında, batarya dolum noktalarında bulunan dolu batarya ünitelerinden kolaylıkla doldurulabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

EVbee, bir mobil istasyon olması nedeniyle sabit şarj istasyonlarının tamamına karşı büyük bir yenilik ifade ediyor. Türkiye’deki sabit şarj istasyonlarının %89’u normal hızda AC şarj istasyonlarıyken, EVbee DC enerji aktarımı ile elektrikli araçlara 120 kW çıkış düzeyinde hızlı şarj imkânı sağlıyor. Ayrıca EVbee’nin sadece kasasının üzerinde bulunan paneller ile yüzlerce elektrikli scooter’i hızla şarj edebilme kabiliyeti bulunuyor. Bu hızlı ve kolay hizmet, tüm elektrikli scooter üreticilerinin işlerini fazlasıyla kolaylaştıracak donanımda. Okullar, hastaneler, karakollar ya da fuar alanları gibi sabit noktalarda elektrik ihtiyacı duyan kuruluşlar da, DC’den AC’ye şarj hizmeti ile elektrik kesintisi ve jeneratör veya kesintisiz güç kaynağında arıza oluşması gibi ekstrem durumlarda EVbee’yi acil olarak çağırabiliyor. Bir hastane ya da bir yoğun bakım ünitesine elektrik sağlamak gibi acil durum hizmeti de verebilen EVbee, elektrik ihtiyacı hayati önem taşıyan bu birimler için de büyük bir değer önerisi sunuyor. Ayrıca EVbee, tarım ve savunma sanayisinde de kullanılmak üzere farklı araç tasarımlarına devam etmektedir.