ESTÜ'den Haberler

5. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğrenci Konferansı (MatSE-C 5) Yoğun Katılımla Düzenlendi

5. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğrenci Konferansı (MatSE-C 5) Yoğun Katılımla Düzenlendi

Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğrenci Konferansı (MatSE-C 5) 16 – 17 Haziran 2022 tarihlerinde Mühendislik Fakültesi Seminer Salonu’nda yoğun ilgi ile yapıldı.

Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan, Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Doğan, öğretim elemanları, sektör temsilcileri, mezunlar ve öğrenciler katıldı.

MatSE-C 5 Yürütme Kurulu Başkanı Can Karka, 2019 yılının Mayıs ayından bu yana bir gelenek olarak devam eden MatSE-C konferansı’nın bu sene 5’incisini gerçekleştirmekten onur duyduğunu belirterek, “İlkini düzenlediğimiz, 2019 yılından beri yürütme kurulu içerisinde olduğum MatSE-C konferansını bitirme dönemimde başkanlık görevini yürütmekten ayrıca mutluluk ve onur duymaktayım” dedi. Eskişehir Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nün alanında Türkiye’nin öncüleri arasında yer aldığını da sözlerine ekleyen Karka, “ESTÜ MatSE'nin Türkiye çapında bir marka olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu marka değerinin devamlılığının bölümümüzde bulunan akademisyen kadrosunun yanında öğrenci ve mezun arkadaşlarımın da bir sorumluluğu olduğunu, sürdürebilirliği sağlamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Bizler de bu sorumluluğun bilincinde birer ESTÜ MatSE mezunu olarak profesyonel hayatlarımızda da bölümümüzü en güzel şekilde temsil etmeye çalışacağız” dedi.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aydın Doğan, MatSE-C konferansının sürdürülebilirliğinin ve düzenlenmesini sağlanmasına katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Drektörü Prof. Dr. Servet Turan, pandemi sonrasında bu önemli konferansın tekrardan yüz yüze yapılmasının sevincini yaşadığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. Eskişehir Teknik Üniversitesi araştırma yeteneklerini ve başarılarını anlatan kısa bir sunum yaparak mezun olacak öğrencilere profesyonel hayatlarında başarılar diledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan ise bu ve bunun gibi orginazasyonların sürdürülebilirliği konusuna dikkat çekerek MatSE-C konferansının ileriki yıllarda yoluna büyüyerek devam etmesini temenni ettiklerini vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından iki gün süren konferans boyunca Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü 48 lisans öğrencisinin bitirme tezi projelerine ait sunumları gerçekleştirildi. Konferans kapsamında 4. Sınıf öğrencileri tarafından bitirme tezleri 36 adet proje İngilizce olarak sunularak jüri tarafından değerlendirilmeye tabi tutulurken, ikinci günde düzenlenen ‘Mezunlarımızın Kariyer Adımları’ panelinde ise Bölüm mezunlarından Volkan Çabuk, Uğur Kotanak, İpek Önder ve Pakize Mısra Savaş Kırık tarafından konferans katılımcılarına ve öğrencilere deneyim ve bilgi aktarımında bulunuldu.